Powołanie w jesieni życia według św. Jana Pawła II
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.640Słowa kluczowe:
Jan Paweł II, starość powołanie, wiecznośćAbstrakt
Autor artykułu ukazuje spojrzenie św. Jana Pawła II na obecność osób w podeszłym wieku w Kościele i społeczeństwie. Ukazuje zatroskanie papieża o człowieka przeżywającego jesień swojego życia. Ważne staje się pozytywne spojrzenie na ostatni etap ludzkiego życia, który jest bezpośrednim przygotowaniem do spotkania z Bogiem w wieczności. Omówione zostają tu takie zagadnienia, jak: powołanie człowieka darem i zadaniem; dobrze przeżyć dar życia; starość w Biblii; mądrość owocem jesieni życia oraz przygotowanie do wieczności.Bibliografia
Katechizm Kościoła katolickiego, Poznań 1994, 2012–2016.
Jan Paweł II, Encyklika Redemptor hominis.
Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Christifideles laici .
Jan Paweł II, Przemówienie do przedstawicieli ludzi starszych z włoskich diecezji (23 marca 1984), „Insegnamenti” VII (1984), 1.
Jan Paweł II, List Do moich Braci i Sióstr – ludzi w podeszłym wieku (1.10.1999).
Jan Paweł II, Testament, Kraków 2005.
Chmielewski M., Rozwój duchowy, [w:] Leksykon duchowości katolickiej, red. M. Chmielewski, Lublin–Kraków 2002, s. 763–766.
Kiciński J., Duchowość wieku starczego, „Poznańskie Zeszyty Humanistyczne” VI (2006), s. 7–12.
Kiciński J., Jesień życia – koniec czy początek, „Studia Salvatoriana Polonica” 6 (2012), s. 213.
Kiciński J., Etapy formacji na tle współczesnych zagrożeń, [w:] Formacja dzisiaj do życia konsekrowanego jutra, red. J. Tupikowski, Warszawa–Wrocław 2002, s. 124–137.
Kowalczyk S., Podstawy światopoglądu chrześcijańskiego, Wrocław 1995.
Parzyszek C., Nowa ewangelizacja – droga Kościoła do nadziei, Ząbki 2010.
Pronzato A., Starość czasem nadziei, przeł. A. Ryndak-Laciuga, Kraków 2005.
Zyzak W., Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Duchowość chrześcijańska na świeckiej drodze życia, Kraków 2008.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.