Religijny portret młodego uczestnika Światowych Dni Młodzieży 2016
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.2289Słowa kluczowe:
Światowe Dni Młodzieży 2016, religijność młodego katolika, religijny portret, młodzi, KościółAbstrakt
W związku z faktem, iż o religijnym obliczu Kościoła w najbliższych dziesiątkach lat decydować będzie obecne pokolenie młodzieży, warto zadać pytanie: jaka jest kondycja religijno‑moralna współczesnej młodzieży? Znakomitą okazję do przyglądnięcia się tej kondycji stworzyły Światowe Dni Młodzieży, jakie odbyły się pod koniec lipca 2016 roku w Krakowie. Poniższy artykuł, Bazując na badaniach Etapy socjalizacji religijnej i elementy postaw religijnych uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, które przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży, w artykule podjęto próbę nakreślenia religijnego portretu młodego katolika początku XXI wieku.W artykule tym ukazano genezę, cele, historię Światowych Dni Młodzieży w świecie i w Polsce. Zaprezentowano metodologię badań przeprowadzonych wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży latem 2016 roku. Następnie omówiono elementy postaw religijnych, a więc wiarę, utożsamianie się młodych z Kościołem, ukazano praktyki religijne młodzieży, przytoczono opinie młodzieży na tematy moralności, świadomość przynależności młodzieży do parafii i do ruchów religijnych, w końcu zaś stosunek do instytucjonalnego Kościoła.
Podsumowując, należy stwierdzić, że dla życia wiarą, dla świadomego wyznawania jej ważną rolę pełni doświadczenie przynależenia i wspólnoty.
Bibliografia
Odbiór Światowych Dni Młodzieży i jego kulturowe konteksty. Raport z badania uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, http://iskk.pl/kosciol‑na‑swiecie/251-world‑youth‑day (18.04.2017).
Czas na młodych: idziemy za papieżem Franciszkiem, red. S. de Moustier, przekł. A. Kocot, Poznań 2016.
Czekalski R., Korelacja nauczania religii w szkole z katechezą parafialną, w: Rodzina – szkoła – Kościół. Korelacja i dialog, pod red. P. Tomasika, Warszawa 2003, s. 59–72.
Długosz A., Młodzieży duszpasterstwo, w: Encyklopedia katolicka, t. 12, red. A. Bednarek, Lublin 2008, s. 1444.
Dziedzic J., Religijność a postawy moralne polskiej młodzieży. Refleksja psychologiczno‑pastoralna, w: Młodzież nadzieją Kościoła – czy Kościół jest nadzieją młodzieży?, red. J. Dziedzic, M. Ostrowski, T. Panuś, Kraków 2017, s. 187–204.
Etapy socjalizacji religijnej i elementy postaw religijnych uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, oprac. W. Sadłoń SAC, Warszawa 2016.
Lipiec D., Teologiczne podstawy duszpasterstwa młodzieży, „Warszawskie Studia Pastoralne UKSW” 2 (2014), s. 11–12.
Müller Ph., Młodzież i Kościół w Niemczech, w: Młodzież nadzieją Kościoła – czy Kościół jest nadzieją młodzieży?, red. J. Dziedzic, M. Ostrowski, T. Panuś, Kraków 2017, s. 61–73.
Ostrowski M., Młodzież w oczach papieży na podstawie przemówień, podczas Światowych Dni Młodzieży, w: Młodzież nadzieją Kościoła – czy Kościół jest nadzieją młodzieży?, red. J. Dziedzic, M. Ostrowski, T. Panuś, Kraków 2017, s. 15–30.
Panuś T., Obraz polskiej młodzieży po piętnastu latach nauczania religii w szkole – wnioski socjologiczno‑pastoralne, w: Polska katecheza wobec pluralizmu jednoczącej się Europy, red. A. Offmański, Szczecin 2004, s. 83–102.
Pielgrzymka odwagi i nadziei. Franciszek w Polsce z młodzieżą świata, red. J. Sosnowska, Kraków 2016.
Rogaczewska M., Znudzeni rutyną, „W Drodze” 4 (2017), s. 87–88.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.