Biblijne i systematyczne źródła teologii muzyki Josepha Ratzingera / Benedykta XVI
DOI:
https://doi.org/10.15633/pms.2580Słowa kluczowe:
Joseph Ratzinger, Benedykt XVI, muzyka, liturgia, wiara, pięknoAbstrakt
W artykule opisano podstawowe idee w teologii muzyki kard. Josepha Ratzingera / papieża Benedykta XVI. Zaczyna się on od opisu kontekstu teologii Ratzingera, która jest wiarą wyrażoną w liturgii, a następnie biblijnych i patrystycznych źródeł jego myśli teologicznej. W następnych podrozdziałach badane są podstawy teologiczno-systemowe (chrystologiczne, pneumatyczne i eschatologiczne) myśli muzyczno-teologicznej Ratzingera.
Bibliografia
Augustyn z Hippony, Objaśnienia Psalmów, tłum. J. Sulowski, oprac. E. Stanula, Warszawa 1986 (Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy, t. 37–42).
Balthasar H. U. von, Rozwój idei muzycznej, w: Pisma wybrane, t. 2, tłum. M. Urban, D. Jankowska, Kraków 2007.
Katechizm Kościoła katolickiego, Poznań 1994.
Ratzinger J., Duch liturgii, tłum. E. Piecul, Poznań 2002.
Ratzinger J., Muzyka a liturgia, „Communio” 122 (1978), s. 39–53.
Ratzinger J., Nowa pieśń dla Pana, tłum. J. Zychowicz, Kraków 2005.
Ratzinger J., Opera omnia, t. 11: Teologia liturgii, tłum. W. Szymona, Lublin 2012.
Ratzinger J., Sakrament i misterium. Teologia liturgii, tłum. A. Głos, Kraków 2011.
Ratzinger J., Śpiewajcie Panu pieśń nową. Kazanie na dzień św. Cecylii, tłum. J. Merecki, w: Muzyka w służbie Bogu i człowiekowi. Materiały I Diecezjalnego Kongresu Muzyki Liturgicznej, Gliwice, 14–16 października 2005 oraz wykłady formacyjne dla muzyków kościelnych, red. F. Koenig, Gliwice 2006 (Studia i Materiały Diecezji Gliwickiej, t. 1).
Sobór Watykański II, konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium (1964), wyd. pol. Sobór Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, Poznań 2002.
Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum concilium (1963), wyd. pol. Sobór Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, Poznań 2002.
Szymik J., Theologia Benedicta, t. 2, Katowice 2014.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2018 Tomasz Samulnik
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrót oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).