Kongregacje Dzieci Maryi uczennic szkół średnich w diecezji tarnowskiej
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1292Słowa kluczowe:
Kongregacje Dzieci Maryi, szkoła średnia, diecezja tarnowskaAbstrakt
Kongregacje Dzieci Maryi były stowarzyszeniami religijnymi ściśle
złączonymi z Sodalicją Mariańską. Sodalicja powstała dzięki Towarzystwu Jezusowemu. Papież Grzegorz XIII, na prośbę generała jezuitów o. Klaudiusza Aquaviva, bullą Omnipotens Del Sahatoris nostri z dnia 1584 r., ustanowił przy kolegium rzymskim pierwszą Sodalicję pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W Tarnowie Kongregacja Dzieci Maryi powstała przy zakładzie Sióstr Urszulanek (1877), prowadzących szkoły średnie do 1939 roku.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Edward Kabat
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).