Ikonografia trynitarska
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1468Słowa kluczowe:
Zakon Świętej Trójcy, ikonografia, św. Juan de Matha, św. Felix de ValoisAbstrakt
Reguła Zakonu Świętej Trójcy, Ordo Sanctissimae Trinitatis de Redemptione Captivorum, została sformułowana przez św. Juana de Mathę, przy udziale św. Feliksa de Valois. Pierwsza siedzina zakonu mieściła się w Cerfroid, w diecezji Meaux we Francji. Papież Innocenty III zatwierdził regułę w bulli Operante divine dispositionis z dn. 17 grudnia 1198 roku oraz potwierdził rolę Zakonu, zapisną przez św. Juana de Matha, polegającą na wykupie jeńców z rąk pogan oraz zapewnieniu opieki szpitalnej chorym i ubogim.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Andrzej Witko
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).