Separacja jako podstawowe źródło nieszczęścia we współczesnym społeczeństwie
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.1698Słowa kluczowe:
G. K. Chesterson, Joseph Ratzinger, Karl Rahner, cnota, separacja, indywidualizmAbstrakt
Artykuł omawia przyczyny poczucia braku szczęścia we współczesnym społeczeństwie z perspektywy trzech dwudziestowiecznych pisarzy: G.K. Chestertona, Josefa Ratzingera (Benedykta XVI) i Karla Rahnera. W swoim dziele pt. Ortodoksja (Orthodoxy) G.K. Chesterton dowodzi, że cnoty zostały wyizolowane od siebie nawzajem, w związku z czym „oszalały”. W efekcie doprowadziło to do wyizolowania również u ludzi. Josef Ratzinger twierdzi, że we współczesnym społeczeństwie śmierć została odizolowana od życia, na skutek czego dochodzi do zniekształcenia obu tych stanów. Karl Rahner pokazuje, jak ludzie mogą stać się nieszczęśliwi i niezdolni radzić sobie z nieustannie zmieniającymi się sytuacjami życiowymi, ponieważ współczesny człowiek próbuje osiągnąć szczęście, kontrolując i budując swoją własną przyszłość. W artykule wykorzystano punkt widzenia tych pisarzy, aby wyjaśnić czynniki wykorzystujące narastające zjawisko odrębności i indywidualizmu, wyjaśniające poczucie odizolowania i braku szczęścia we współczesnych społeczeństwach.Omówione zostanie również rozwiązanie tych problemów, sugerujące, jak istota ludzka, nawet z głębi własnej odrębności, może spróbować połączyć się z innymi, a konkretnie pomóc innym. Jest to rozwiązanie rozumiane jako sposób na pokonanie osamotnienia, strachu i odizolowania prowadzącego do braku poczucia szczęścia.
Bibliografia
Catechism of the Catholic Church, Libereria Editrice Vaticana: Citta del Vaticano, 1997.
Chesterton G. K., Orthodoxy, Chicago: Moody Publishers, 2009.
Pieper J., Faith, Hope, Love, San Francisco: Ignatius Press, 1997.
Rahner K., “A Fragmentary Aspect of a Theological Evaluation of the Concept of the Future”, Theological Investigations X. Writings of 1965–1967 2, trans. D. Bourke, New York: Herder and Herder, 1973, p. 235.
Ratzinger J., Eschatology, Washington, D.C.: The Catholic University of America Press, 1988.
Ratzinger J., Introduction to Christianity, San Francisco: Ignatius Press, 1969.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).