Szczęście w nabywaniu. „Samotrawiąca namiętność” społeczeństwa konsumentów
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.1700Słowa kluczowe:
szczęście, konsumpcja, społeczeństwo konsumpcyjne, samotrawiąca namiętnośćAbstrakt
Artykuł dotyczy pojęcia szczęścia w społeczeństwie konsumpcyjnym. Na wstępie opisano społeczeństwo konsumpcyjne i przemianę społeczeństwa produkcyjnego w takowe. Następnie zajęto się nowym stylem życia i nowym rozumieniem szczęścia w społeczeństwie konsumpcyjnym. Użyty został w tym celu specyficzny termin – „samotrawiąca namiętność”, którego użył Richard Sennett w książce Kultura nowego kapitalizmu. Moda i planowane postarzanie produktu wzmacniają „samotrawiącą namiętność”. Na końcu zaproponowano krytyczną refleksję na temat rozumienia szczęścia w społeczeństwie konsumpcyjnym oraz ograniczenie konsumpcji i zmianę pozytywnego wartościowania faktu posiadania wielu rzeczy.Bibliografia
Baudrillard J., Społeczeństwo konsumpcyjne, jego mity i struktury, tłum. S. Królak, Warszawa 2006.
Bauman Z., Konsumowanie życia, tłum. M. Wyrwas‑Wiśniewska, Kraków 2009 [tytuł oryginału: Consuming life].
Bauman Z., Płynna nowoczesność, tłum. T. Kunz, Kraków 2006.
Bauman Z., Życie na przemiał, tłum. T. Kunz, Kraków 2004.
Domański H., Prestiż, Toruń 2012.
Hostyński L., Wartości w świecie konsumpcji, Lublin 2006.
Mysona Byrska J., Odpowiedzialność konsumenta w świecie konsumpcji, [w:] Społeczna odpowiedzialność gospodarki. Perspektywa interdyscyplinarna, red. S. Fel, Lublin 2014.
Ritzer G., Magiczny świat konsumpcji, tłum. L. Stawowy, Warszawa 2004.
Sennett R., Kultura nowego kapitalizmu, tłum. G. Brzozowski, K. Osłowski, Warszawa 2010.
Smith A., Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, tłum. S. Wolff, Warszawa 2007.
Weber M., Etyka protestancka a duch kapitalizmu, tłum. D. Lachowska, Warszawa 2011.
Veblen V., Teoria klasy próżniaczej, tłum. J. Frentzel‑Zagórska, Warszawa 1998.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).