Uczciwość i rzetelność w zawodzie prawnika
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.3443Słowa kluczowe:
uczciwość, rzetelność, prawo, filozofia, etykaAbstrakt
W poniższej pracy zostanie podjęta próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym jest uczciwość i rzetelność w zawodzie prawnika oraz jakimi cechami powinien charakteryzować się uczciwy i rzetelny prawnik. Przy analizowaniu tych dwóch pojęć zostaną przedstawione odwołania do tekstów filozoficznych oraz kodeksów zawodowych zawodów prawniczych. W pracy wielokrotnie podkreślane jest to, że zarówno uczciwość, jak i rzetelność są zasadami, bez których prawnik nie może właściwie wykonywać swoich zawodowych obowiązków.
Bibliografia
Galarowicz J., Powrót do wartości, Kraków 2011.
Holbach P. d’, Etokracja, Warszawa 1979.
Ingarden R., Wykłady z etyki, Warszawa 1989.
Kodeks etyki zawodowej komornika sądowego, załącznik do uchwały KRK nr 909/IV z dnia 8 lutego 2012.
Kołakowski L., Kultura i fetysze, Warszawa 2010.
Kotarbiński T., Medytacje o życiu godziwym, Warszawa 1989.
Ossowska M., Normy moralne. Próba systematyzacji, Warszawa 2000.
Słownik języka polskiego, http://sjp.pl/intuicja (25.01.2017).
Ślipko T., Zarys etyki ogólnej, Kraków 1974.
Św. Augustyn, Wyznania, tłum. Z. Kubiak, Warszawa 1978.
Tokarczyk R., Etyka prawnicza, Warszawa 2011.
Uchwała Nr 16/2003 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 19 lutego 2003 r. w sprawie uchwalenia zbioru zasad etyki zawodowej sędziów.
Uchwała Nr 19 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 12 grudnia 1997 r., Kodeks etyki zawodowej notariusza.
Uchwała Nr 52/2011 NRA z 19 listopada 2011 r., Zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu (Kodeks etyki adwokackiej).
Ustawa z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja RP (Dz. U. z 16 lipca 1997 r. Nr 78, poz. 483).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).