Ślady fenomenologii Edmunda Husserla w twórczości Simone Weil
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.3689Słowa kluczowe:
Simone Weil, Edmund Husserl, metoda filozoficzna, fenomenologia, epochéAbstrakt
Celem artykułu jest ukazanie i analiza pewnej dość wyraźnej zbieżności, jaka zachodzi pomiędzy myślą filozoficzną Simone Weil a metodą fenomenologiczną Edmunda Husserla. Weil zainspirowana myślą fenomenologiczną napisała kilka istotnych – choć mało znanych i częściowo niedostępnych w języku polskim – tekstów poświęconych tej tematyce. Artykuł ma przybliżyć ich treść i wskazać na oryginalność zawartej tam interpretacji myśli fenomenologicznej.
Weil uważa, że właściwa postawa podmiotu poznającego składa się z trzech elementów: oczekiwania, pragnienia i uwagi. Postawa ta jest bardzo podobna do tej, którą przyjmuje Husserl w procesie redukcji fenomenologicznej, tzw. epoché. Myślicielka w swej filozofii również posługuje się zwrotem la pensée détachée [oderwane myślenie]. Zwrot ten oznacza myśl oderwaną od rzeczywistości. Formę, jaką powinna ona przyjąć, chcąc dotrzeć do istoty rzeczy. Według Weil, z niemalże identyczną postawą spotykamy się w fenomenologii, gdzie podmiot zawiesza swój sąd o rzeczywistości, aby „oglądać”, „usłyszeć” istotę danego fenomenu.
Bibliografia
Berger G., Le cogito dans la philosophie de Husserl, Paris 1941.
Eliot T. S., Wybór poezji, przeł. K. Boczkowski, Wrocław 1990.
Gerl H.-B., Unerbittliches Licht. Edith Stein – Philosophie, Mystik, Leben, Mainz 1991.
Husserl E., Wahrnehmung und Aufmerksamkeit: Texte aus dem Nachlass (1893–1912), Hrsg. T. Vongehr, R. Giuliani, Dordrecht 2004.
Husserl E., Idea fenomenologii, przeł. J. Sidorek, A. Półtawski, Warszawa 2008.
Husserl E., Idee czystej fenomenologii i fenomenologicznej filozofii, przeł. D. Gierulanka, Warszawa 1967.
Husserl E., Kryzys europejskiego człowieczeństwa a filozofia, przeł. J. Sidorek, Warszawa 1993.
Husserl E., Medytacje kartezjańskie, przeł. A. Wajs, A. Półtawski, Warszawa 2009.
Ingarden R., Wstęp do fenomenologii Husserla, przeł. A. Półtawski, Warszawa 1974.
Lo L.-Ch., Die Gottesauffassung in Husserls Phänomenologie, Bern 2008.
Stein E., Budowa osoby ludzkiej. Wykład z antropologii filozoficznej, przeł. G. Sowiński, Kraków 2015.
Stein E., Czym jest człowiek? Antropologia teologiczna, przeł. G. Sowinski, Kraków 2012.
Stein E., O zagadnieniu wczucia, przeł. D. Gierulanka, J. F. Gierula, Kraków 2014.
Weil S., Autobiografia duchowa (List do o. Perrin), w: S. Weil, „Zakorzenienie” i inne fragmenty. Wybór pism, opr. A. Wielowieyski, Kraków 1961, s. 69–86.
Weil S., La Philosophie, w: S. Pétrement, La vie de Simone Weil, t. 2, Paris 1973, s. 316–319.
Weil S., Quelques réflexions autour de la notion de valeur, w: S. Pétrement, La vie de Simone Weil, t. 2, Paris 1973, s. 319–321.
Weil S., Uwagi o dobrym użytkowaniu nauki szkolnej z punktu widzenia miłości Boga, w: S. Weil, „Zakorzenienie” i inne fragmenty. Wybór pism, opr. A. Wielowieyski, Kraków 1961, s. 87–95.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).