Rozważania o przemocy

Autor

DOI:

https://doi.org/10.15633/lie.30103

Słowa kluczowe:

działania bez przemocy, podmiot cielesny, polityka, przemoc, usprawiedliwienie przemocy, wojna

Abstrakt

W artykule autor podejmuje problem przemocy. Jest to rozległe zagadnienie, które pojawia się w wielu kontekstach. Autor wychodzi od określenia kluczowych elementów przemocy. Jest ona za B. Waldenfelsem rozumiana jako fenomen „pomiędzy”. Istotną zaś jej cechą jest to, że doświadczamy jej jako zranienia. Odnosi się to bezpośrednio do kondycji ludzkiej, zarówno cielesnej, jak i psychicznej, która podatna jest na zranienia. Przemoc działa na ludzi w różnoraki sposób. Następnie autor analizuje kontrowersyjny problem uzasadnienia przemocy, by przejść do problematyki przemocy i polityki. Najbardziej jaskrawym przejawem przemocy w polityce jest wojna. Autor rozważa problem przemocy i wojny w konfrontacji z dwoma etycznymi stanowiskami: działaniem bez przemocy reprezentowanym przez buddyzm oraz chrześcijańską etykę miłości. W konkluzji przyjmuje stanowisko mówiące, że ponieważ nie można wyeliminować w całości przemocy, pozostaje ciągłe działanie na rzecz minimalizowania jej obecności w świecie.

Bibliografia

Arendt H., O przemocy, przeł. A. Łagocka, W. Madej, Warszawa 1998.

Arendt H., Thinking without a Banister. Essays in Understanding 1953–1975, New York 2018.

Filek J., Dopytywanie się o przemoc, w: J. Filek, Życie, etyka, inni. Scherza i eseje filozoficzno-etyczne, Kraków 2010.

Machiavelli N., Książę, przeł. C. Nanke, Warszawa 1984, wyd. włoskie, Il Principe, nuova edizione a cura di G. Inglese, Torino 2014.

Ricœur P., O sobie samym jako innym, przeł. B. Chełstowski, Warszawa 2003.

Ricœur P., Pouvoir et violence, w: P. Ricœur, Lectures, t. 1: Autour du politique, Paris 1991.

Ricœur P., Państwo i przemoc, tł. A. Krasiński, w: P. Ricœur, Podług nadziei. Odczyty, szkice, studia, Warszawa 1991.

Staudigl M., Zarys fenomenologii przemocy, w: Główne problemy współczesnej fenomenologii, red. J. Migasiński, M. Pokropski, Warszawa 2017.

Waldenfels B., Aporien der Gewalt, w: Gewalt. Strukturen, Formen, Representationen, Hrsg. M. Dabag, A. Kapusta, B. Waldenfels, München 2000.

Weber M., Polityka jako zawód i powołanie, przeł. A. Kopacki, Warszawa–Kraków 1998.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-30

Numer

Dział

Artykuły

Podobne artykuły

11-20 z 47

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.