Katecheza jako szansa formowania współczesnej młodzieży
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.1925Słowa kluczowe:
edukacja, nauczanie religii w szkole, formacja, katechizacja, religia służbą człowiekowiAbstrakt
Jednym z ważniejszych wydarzeń w najnowszej historii polskiej oświaty było „umożliwienie z dniem 1 września 1990 roku nauczania religii w szkole”, po 30‑letniej przerwie. W roku szkolnym 2015/2016 z tego prawa korzysta 28 kościołów i związków wyznaniowych, w tym Kościół rzymsko‑katolicki.Niniejszy artykuł ukazuje, że nauczanie religii w szkole zawsze było związane z edukacją, poczynając od starożytności. Trzeba podkreślić, iż w czasie, gdy państwa przejmowały troskę o edukacje, religia została wprowadzona do szkoły jako przedmiot obowiązkowy. Było to dzieło oświecenia, które trudno podejrzewać o życzliwość wobec Kościoła czy chrześcijaństwa. Wobec procesów zachodzących w polskiej religijności, szkolna katecheza staje się jedną z najważniejszych przestrzeni przekazu wiary, służy formacji ludzkiej i chrześcijańskiej młodego człowieka, jest realizacją zasady podwójnej wierności: Bogu i człowiekowi.
Z perspektywy minionych lat nauczania religii w polskiej szkole, jak najbardziej zasadną jest teza, iż nauczanie religii w szkole bywa katechizacją, bywa ewangelizacją, ale zawsze jest służbą człowiekowi, a więc służy chrześcijańskiej i ludzkiej formacji młodego człowieka.
Bibliografia
Chałupniak R., Szkolne nauczanie religii w Polsce w kontekście europejskim, [w:] XXV lat nauczania religii w polskiej szkole, red. M. Zając, Lublin 2015, s. 13–36.
Exeler A., Religiöse Erziehung als Hilfe zur Menschenwerdung, München 1982.
Kasper W., Schule und Bildung aus katholischer Sicht, [w:] Religionsunterricht der Zukunft. Aspekte eines notwendigen Wandels, Hg. R. Ehemann u.a., Freiburg–Basel–Wien 1998, s. 45–67.
Kielian A., Modele nauczania religii rzymskokatolickiej w krajach europejskich, Kraków 2010.
Korherr E. J., Nauczanie religii w szkole służbą człowiekowi, [w:] W służbie człowiekowi. Studium duszpastersko‑katechetyczne, red. Z. Marek, Kraków 1991, s. 58–78.
Kot S., Historia wychowania, t. 1, Warszawa 1995.
Lehmann K., „Und ER stellte ein Kind in ihre Mitte…” (Mk 1, 36). Der Auftrag des Religionsunterrichtes zwischen Evangelisierung und Lebensbegleitung junger Menschen, „Christlich Pädagogische Blätter” 2 (1991), s. 78–90.
Litak S., Historia wychowania, t. 1: Do wielkiej rewolucji francuskiej, Kraków 2004.
Panuś T., Katecheza w zwierciadle mediów, [w:] XXV lat nauczania religii w polskiej szkole, red. M. Zając, Lublin 2015, s. 67–90.
Panuś T., Katechizacja, ewangelizacja, kształtowanie człowieka, „Znak” 9 (2007), s. 5–15.
Sekretariat der Deutschen Bischofskonferenz, Die bildende Kraft des Religionsunterrichts. Zur Konfessionalität des Katholischen Religionsunterrichts, Bonn 1996.
Wołoszyn S., Historyczne dziedzictwo oświatowo‑wychowawcze; powszechne i polskie, „Oświata i Wychowanie” 7–9 (1981), s. 9–16.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.