Rozeznawanie duchowe w kontekście Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.3724Słowa kluczowe:
rozeznawanie duchowe, charyzmaty, prorokowanie, rozeznawanie duchów, odnowa charyzmatycznaAbstrakt
Bóg od chwili stworzenia prowadzi dialog z człowiekiem. Przez grzech został on bardzo utrudniony. Dlatego słowa wypowiedziane przez ludzi w imieniu Boga podlegają duchowemu rozeznawaniu. Kościół jest zbudowany na fundamencie apostołów i proroków. Słowa wypływające z autentycznego natchnienia Bożego budują Kościół i przyczyniają się do pomnożenia pokoju oraz wzrostu w miłości. Istnieją jednak również fałszywe proroctwa. Rozeznawaniu duchowemu podlega nie tylko treść proroctw, lecz również osoba proroka. Liczy się zarówno ich zgodność z nauką Kościoła, jak również owoce, jakie rodzą one we wspólnocie, do której są skierowane. W sercu Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej jest wsłuchiwanie się w słowa Boże, rozeznawanie ich i przekazywanie innym. Pierwszymi odpowiedzialnymi za ich duchowe rozeznawanie są odpowiedzialni za wspólnotę, a w sposób szczególny prezbiterzy i biskupi.
Bibliografia
Cantalamessa R., Pieśń Ducha Świętego. Rozważania na temat „Veni Creator”, Warszawa 2003.
Centrum Formacji Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik”, Wyleję Ducha Mojego i prorokować będą…, Magdalenka 2002.
Centrum Formacji Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik”, Sztuka rozeznawania indywidualnego i wspólnotowego, Magdalenka 2002.
Kokott N., Odnowa w Duchu Świętym w misji Kościoła, Kraków 2012.
Kuliberda A., Charyzmaty w Kościele dzisiaj, Częstochowa 2005.
Lityński Z., Sztuka rozeznawania, w: Centrum Formacji Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik”, Sztuka rozeznawania indywidualnego i wspólnotowego, Magdalenka 2002, 4–122.
Madre Ph., Rozeznawanie duchów, Warszawa 2008.
Miczyński J., Kryteria rozeznawania duchowego i rozeznawania duchów w świetle współczesnej literatury teologiczno-duchowej, „Roczniki Teologii Duchowości” 3 (2011) nr 58, s. 121–139.
Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Komisja Doktrynalna, Chrzest w Duchu Świętym, Kraków 2014.
Siemieniewski A., Kiwka M., Chrześcijańskie ruchy charyzmatyczne: nowość czy kontynuacja tradycji?, Poznań 2019.
Sionek A., Charyzmaty. Aktywna obecność Boga w Kościele, Kraków 2017.
Św. Jan od Krzyża, Droga na Górę Karmel, Ks.2, w: Dzieła, t. 1, Kraków 1975. Cyt. za: Centrum Formacji Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik”, Badajcie duchy. Wybór tekstów, Magdalenka 1998, s. 22–34.
Yocum B., Dar proroctwa, Ząbki 2012.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.