Stanisław Zięba, Informacyjny wymiar wszechświata, życia i człowieka, Warszawa 2020, Wydawnictwo Naukowe PWN, ss. 456
DOI:
https://doi.org/10.15633/sts.2918Słowa kluczowe:
teoria informacji, emergencja, poziomy rzeczywistości, wszechświat, życie, człowiekAbstrakt
Niniejszy artykuł stanowi recenzję ostatniej książki Stanisława Zięby na temat informacyjnego wymiaru wszechświata, będącej kontynuacją poprzednich publikacji dotyczących emergentystycznego podejścia do tematu życia. Omówiono poszczególne rozdziały poświęcone zagadnieniu informacji na poszczególnych emergentnych poziomach: wszechświata, życia i człowieka. Opisaną przez Ziębę kategorię informacji powiązano ogólnie również z koncepcjami przedstawionymi przez Annę Lemańską, Michała Hellera oraz Luciana Floridiego.
Bibliografia
Opracowania
Dąbrowski A., Filozofia informacji Luciano Floridiego (ekspozycja nieformalno-logiczna), „Zagadnienia Naukoznawstwa” 206 (2015), s. 447–465.
Heller M., Czy świat jest racjonalny?, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce” 20 (1997), s. 66–78.
Lemańska A., Determinizm, w: Encyklopedia filozofii przyrody, red. Z.E. Roskal, kul.pl/files/57/encyklopedia/lemanska_determinizm.pdf [dostęp: 23 V 2022 r.].
Poczobut R., Odmiany emergencji w zastosowaniach do ontologii umysłu, „Roczniki Filozoficzne” 50 (2002), z. 1, s. 403–427.
Stephan A., Varieties of Emergentism, „Evolution and Cognition” 5 (1999), no. 1, s. 49–59.
Zięba S., Życie. Koncepcja emergentystyczna, Warszawa 2013.
Zięba S., Życie. System biologiczny, Warszawa 2016.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.