Etyka na łamach tygodników opiniotwórczych
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.710Słowa kluczowe:
etos, etyka, moralność, moralny porządek życia społecznego, ogólnoludzkie wartości etyczneAbstrakt
Aspekty znaczeniowe etyki, dostrzegane we współczesnej prasie opiniotwórczej, pokazują, że jest ona utożsamiana z moralnością i etosem. Mówi się o niej w kontekstach związanych z poszanowaniem godności i praw człowieka oraz zasad życia społecznego, które odnoszą się do polityki, gospodarki, biologii, medycyny, ekologii, kultury i cywilizacji konsumpcji. Użytkownikom języka bliższe jest znaczenie etyki w ujęciu pragmatycznym niż normatywnym, o czym świadczy funkcjonowanie tego pojęcia jako aprobowanego społecznie zbioru zasad i norm postępowania właściwych dla konkretnych grup społecznych i wskazującego na jej konkretny styl życia, hierarchię celów.
Bibliografia
Cegieła A., Etyka – umiejętność cnoty czy wiedza o sztuce bycia, „Poradnik Językowy” 2006 nr 10, s. 31–38.
Cegieła A., Jak się mówi o moralności w dyskursie publicznym, „Prace Filologiczne” 53 (2007), s. 57–64.
Cegieła A., Kryzys słowa rodzi się na rozstajach…, w: Opisać słowa, red. A. Markowski, Warszawa 1992, s. 22–31.
Cegieła A., Moralność w perspektywie słownika i wypowiedzi. Studium z zakresu leksykologii i pragmatyki językowej, Warszawa 2011.
Kominek A., Metafory prawa moralnego w dyskursie religijno-etycznym. Studium lingwistyczno-kognitywne, Kielce 2009.
Merino C. E., de Haro R. G., Teologia moralna fundamentalna, Kraków 2004.
Kleszczowa K., „Moralny” po staropolsku. Studium leksykalno-aksjologiczne, w: Prace językoznawcze, t. 26, red. A. Kowalska, O. Wolińska, Katowice 2001, s. 93–101 (Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego, 2022).
Przełęcki M., Intuicje moralne, Warszawa 2005.
Puzunina J., O pewnej ważnej zasadzie wartości, „Poradnik Językowy” 2007 nr 4, s. 72–79.
Puzynina J., Co znaczy „walka o wartości”, w: Człowiek wobec wyzwań współczesności. Upadek wartości czy walka o wartość?, red. J. Mazur, A. Małyska, K. Sobstyl, Lublin 2007, s. 24–36.
Puzynina J., Język skazany na zmiany, „Rzeczpospolita” 26.05.2013.
Puzynina J., O pojęciu słownictwa etycznego, „Prace Filologiczne” 31 (1982), s. 119–126.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.