С. Л. Франк: „Чаадаев” (фрагмент из лекционного курса „Russische Denker”)
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.1958Słowa kluczowe:
Piotr Czaadajew, Semion Frank, Archiwum Bachmietiewa, emigracja rosyjska, recepcja filozofii rosyjskiejAbstrakt
Ninijesza publikacja zawiera fragment (wraz z tłumaczeniem na język rosyjski) wykładu Franka wygłoszonego po niemiecku na Uniwersytecie w Berlinie. Fragment poświęcony jest osobie i filozofii Czaadajewa i stanowi część cyklu wykładów Franka zatytułowanego Russische Denker (Myśliciele rosyjscy). Oryginalny manuskrypt (jak dotąd niewprowadzony do obiegu) Franka znajduje się w Archiwum Bachmietiewa Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Jest to pierwsza publikacja tekstu Franka.Bibliografia
Гершензон М., П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908.
Вяземский П. А., Старая записная книжка, ред. Л. Я. Гинзбург, Ленинград 1927.
Милюков П. Н., Главные течения русской исторической мысли, Москва 1898.
Пушкин А. С., Полное собрание сочинений: В 16 т., т. 2, кн. 1: Стихотворения, 1817–1825. Лицейские стихотворения в позднейших редакциях, Москва – Ленинград 1947.
Чаадаев П. Я., Апология сумасшедшего, в: М. Гершензон, П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908, с. 280–296.
Чаадаев П. Я., Философические письма, в: М. Гершензон, П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908, с. 204–225.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.