С. Л. Франк: „Чаадаев” (фрагмент из лекционного курса „Russische Denker”)
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.1958Słowa kluczowe:
Piotr Czaadajew, Semion Frank, Archiwum Bachmietiewa, emigracja rosyjska, recepcja filozofii rosyjskiejAbstrakt
Ninijesza publikacja zawiera fragment (wraz z tłumaczeniem na język rosyjski) wykładu Franka wygłoszonego po niemiecku na Uniwersytecie w Berlinie. Fragment poświęcony jest osobie i filozofii Czaadajewa i stanowi część cyklu wykładów Franka zatytułowanego Russische Denker (Myśliciele rosyjscy). Oryginalny manuskrypt (jak dotąd niewprowadzony do obiegu) Franka znajduje się w Archiwum Bachmietiewa Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Jest to pierwsza publikacja tekstu Franka.Bibliografia
Гершензон М., П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908.
Вяземский П. А., Старая записная книжка, ред. Л. Я. Гинзбург, Ленинград 1927.
Милюков П. Н., Главные течения русской исторической мысли, Москва 1898.
Пушкин А. С., Полное собрание сочинений: В 16 т., т. 2, кн. 1: Стихотворения, 1817–1825. Лицейские стихотворения в позднейших редакциях, Москва – Ленинград 1947.
Чаадаев П. Я., Апология сумасшедшего, в: М. Гершензон, П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908, с. 280–296.
Чаадаев П. Я., Философические письма, в: М. Гершензон, П. Я. Чаадаев. Жизнь и мышление, Санкт‑Петербург 1908, с. 204–225.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).