Tożsamość narodowa wobec idei absolutnej w systemie Hegla
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.798Słowa kluczowe:
Hegel, narodowość, duch, idea absolutna, LuterAbstrakt
Artykuł koncentruje się wokół zagadnienia Heglowskiej tożsamości narodowej, które jest zawarte głównie w Zasadach filozofii prawa oraz w Wykładach z historii filozofii. Ukazane jest ono poprzez postęp świadomości człowieka dotyczącej jego wolności, jednakże w bardziej ograniczonym zakresie, niż ma to miejsce w Fenomenologii ducha. Celem tego artykułu jest ukazanie prawdziwego znaczenia tego zagadnienia, które jest skoncentrowane w pojęciu absolutnej idei, w Nauce logiki.Bibliografia
Adorno T. W., Hegel. Three studies, tłum. S. W. Nicholsen, Cambridge (Massachusetts) 1993.
Dresser H. W., The Philosophy of the Spirit. A study of the spiritual nature of man and the presence of God, with a supplementary essay on the logic of Hegel, New York & London 1908.
Harris H. S., Hegel’s ladder. II: The Odyssey of Spirit, Indianapolis 1997.
Hegel G. W. F., Vorlesungen über die Naturphilosophie als der Encyclopädie der philosophischen Wissenschaften im Grundrisse. Zweite Theil., Berlin 1842.
Hegel G. W. F., Vorlesungen über die Geschichte der Philosophie, Leiden 1908.
Hegel G. W. F., Vorlesungen über die Philosophie der Religion, Erster Theil, Berlin 1840.
Hegel G. W. F., Vorlesungen über Rechtsphilosophie, Stuttgart 1974.
Hegel G. W. F., Wissenschaft der Logik, Berlin 1841.
Kroner R., Von Kant bis Hegel. Zweite Band, Tübingen 1924.
Rosenkranz K., Wissenschaft der logischen Idee. Zweiter Theil: Logik und Ideenlehre, Königsberg 1859.
Wallace W., Prolegomena to the study of Hegel’s philosophy and especially of his logic, Oxford 1894.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Artur Jochlik
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).