Justice according to Michael J. Sandel
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.4170Słowa kluczowe:
sprawiedliwość, społeczeństwo, solidarność, komunitaryzm, Michael SandelAbstrakt
Zagadnienie sprawiedliwości jest nieustannie dyskutowane od czasów starożytnych, co może świadczyć o jego znaczeniu i złożoności. Ujawnia swoją różnorodność w kontekście różnic kulturowych, koncepcji filozoficznych, idei i szkół myślenia. Analizy zagadnienia sprawiedliwości podjął się również niezwykle popularny profesor Uniwersytetu Harvarda Michael Sandel. W swoich artykułach, książkach i wykładach wielokrotnie podejmuje on problematykę sprawiedliwości, analizując jej rozwój, zastosowanie i wynikające z tego konsekwencje. Nie stroni przy tym od jednoznacznych ocen i wyrażania opinii. Taka postawa pozwala nam odkryć i przeanalizować jego własną koncepcję sprawiedliwości, widzianej w perspektywie cnoty pełniącej niezwykle ważną rolę w życiu publicznym. W jego refleksji nad zagadnieniem sprawiedliwości wyłaniają się założenia szerszej perspektywy filozoficznej, określanej mianem komunitaryzmu.
Bibliografia
An Introduction to the Principles of Morals and Legislation, eds. J.H. Burns H.L.A. Hart, Oxford 1996 (The Collected Works of Jeremy Bentham).
Binmore K., Natural Justice, Oxford 2005.
Bentham J., Introduction to the Principles of Morals and Legislation, Dover 1789.
Hanaki T., Justice and Dialogue in Japan’s Top Press: Philosopher Michael Sandel as Cultural Authority, “Communication, Culture & Critique” 7 (2014) 4, pp. 472–486.
Harrison R., Bentham, London 1983.
Mill J. S., Utilitarianism (1861), ed. G. Sher, Indianapolis–Cambridge 1979.
Obioha U.P., The Nature of Justice, “Journal of Social Sciences: Interdisciplinary Reflection of Contemporary Society” 29 (2011) 2, pp. 183–192.
Rawls J., A Theory of Justice, Massachusetts 1971.
Sandel M., Justice: What’s the Right Thing to Do?, New York 2010.
Sandel M., Justice: What’s the Right Thing to Do?, “RSA Journal” 155 (2009) No. 5540, p. 49.
Sandel M., Liberalism and the Limits of Justice, Massachusetts 1998.
Sandel M., Public Philosophy: Essays on Morality in Politics, Cambridge–Massachusetts 2005.
Sandel M., What Money Can’t Buy: The Moral Limits of Markets, London 2012.
Warburton N., Interview: Michael Sandel on Justice, “Prospect Magazine” January 21, 2011, https://www.prospectmagazine.co.uk/magazine/interview-michael-sandel-on-justice-bbc4-justice-citizens-guide (12.11.2021).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).