Kazania w kulturze polskiej. Edycje kolekcji tematycznych
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.4144Słowa kluczowe:
kaznodziejstwo, edytorstwo, kazania, kultura, polskaAbstrakt
W latach 2012–2019 w ramach dwóch konkursów finansowanych z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) wydano 7 obszernych tomów antologii kazań. To „monumentalne dzieło” (prof. Alina Nowicka-Jeżowa, UW) mieści na ponad czterech tysiącach stron teksty kazań zarówno znanych i docenionych kaznodziejów, jak i mówców minorum gentium, komentarz naukowy do nich oraz aparat krytyczny. Seria, której wspólny tytuł brzmi: Kazania w kulturze polskiej. Edycje kolekcji tematycznych, „wyrasta powoli na jedną z najważniejszych w polskiej humanistyce XXI wieku” (prof. Roman Mazurkiewicz, UP). Po latach zaniedbań zespół badawczy projektu podjął na nowo szeroko zakrojone prace nad tym ogromnym i nierozpoznanym dotychczas zasobem źródeł, jakim są kazania. Artykuł przestawia stan badań nad dziejami kaznodziejstwa polskiego, założenia projektu Kazania w kulturze polskiej i uczestniczące w nim zespoły badawcze, kryteria doboru tekstów kazań, osiągnięcia w realizacji projektu oraz uwagi krytyczne wskazane przez recenzentów.
Bibliografia
Barkowski I., Niełatwa sztuka wydawania kazań, „Ruch Literacki” (2015) nr 2, s. 226–231.
Bracha K., Is it worth publishing anthologies of sermons? On the margins „Kazania w kulturze polskiej. Edycje Kolekcji Tematycznych” [Sermons in Polish Culture. Editions of Thematic Collections], ed. Kazimierz Panuś, vols. 1–3, Wydawnictwo UNUM, Kraków 2014, pp. 1849, „Res Historica” 47 (2019), s. 333–348.
Kosiński S., Maryjno-społeczna myśl kardynała Augusta Hlonda, „Studia Claromontana” 10 (1989), s. 76–90.
Mazurkiewicz R., Łaciński pierwowzór kazań maryjnych Jana z Szamotuł (Paterka), „Ruch Literacki” (2013) z. 1, s. 15–34.
Nowicka-Jeżowa A., Polska ars praedicandi. Od Peregryna z Opola do Karola Wojtyły, red. J.A. Chrościcki, Warszawa 2016, s. 247–260 (Barok. Historia–Literatura–Sztuka, 45/46).
Ostafiński W., Antologia polskich kazań maryjnych, funeralnych i pasyjnych, „Biblioteka Kaznodziejska” (2015) nr 1 (159), s. 19–22.
Pasierb J.S., Miejsce kaznodziejstwa w kulturze polskiej, w: J.S. Pasierb, Pionowy wymiar kultury, Kraków 1983, s. 90–103.
Ryczek W., Pasja Chrystusa: kaznodziejskie renarracje, „Terminus” 3 (2015) nr 17, s. 369–377.
Włosek M., Maryjny wymiar posługi Augusta Hlonda, Kraków 2004.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.