Obowiązek w świadomości dzisiejszej młodzieży
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.42104Słowa kluczowe:
aksjologia, COVID-19, moralność, młodzież, obowiązek, odpowiedzialność, społeczeństwoAbstrakt
Artykuł ukazuje, jak dzisiejsza młodzież rozumie pojęcie obowiązku. Kontekst badań to pandemia COVID-19 oraz postmodernistyczna aksjologia. Wyniki wykazują, że nastolatkowie pojmują obowiązek jako odpowiedzialność, zarówno w kategorii moralnej, jak i prawno-społecznej. Przypisują mu ważną rolę we własnym rozwoju oraz w życiu społecznym.
Bibliografia
Antonim „obowiązek”, https://antonim.net/antonim/obowiązek (24.09.2022).
CBOS, Komunikat z badań, nr 19/2021: Edukacja zdalna — doświadczenia i oceny, luty 2021.
Edukacja zdalna: co stało się z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami?, zespół redakcyjny, https://kometa.edu.pl/biblioteka-cyfrowa/publikacja,1147,edukacja-zdalna-co-stalo-sie-z-uczniami-ich-rodzicami-i-nauczycielami (31.08.2022).
Jan Paweł II, Homilia z liturgii słowa do młodzieży na Westerplatte, Gdańsk–Westerplatte 1987, https://jp2online.pl/obiekt/homilia-z-liturgii-slowa-do-mlodziezy-na-westerplatte;T2JqZWN0OjM2NDg=, (24.09.2022).
Konferencja Ministra Edukacji i Nauki dotycząca powrotu uczniów do nauki stacjonarnej, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/konferencja-ministra-edukacji-i-nauki-dotyczaca-powrotu-uczniow-do-nauki-stacjonarnej (13.05.2021).
Powrót do szkół od września 2021 , https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/ministerstwo_edukacji_i_nauki_przemyslaw_czarnek_powrot_do_szkol_od_wrzesnia_2021/ (30.06.2021).
Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, red. H. Zgółkowa, t. 25, Poznań 2000.
Praktyczny słownik wyrazów i zwrotów bliskoznacznych, red. A. Latusek, Kraków 2004.
Puzynina J., Język wartości, Warszawa 1992.
Wywiązywać się, https://sjp.pwn.pl/szukaj/wywiązywać się.html (03.06.2022).
Życie codzienne w czasach pandemii. Raport z pierwszego etapu badań, zespół redakcyjny UAM, Poznań 2020.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).