Pamięć a czas – od Arystotelesa do św. Tomasza
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.711Słowa kluczowe:
Arystoteles, św. Augustyn, św. Tomasz, umysł, pamięć, czas, teraźniejszość, przeszłość, przyszłośćAbstrakt
Przedmiotem refleksji w niniejszym artykule jest relacja, jaka zachodzi między pamięcią i czasem. Przytaczając rozważania takich myślicieli jak Arystoteles, św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy pamięć znajduje się w umyśle, oraz uchwycić różnorodność w ujmowaniu problematyki pamięci i związanego z nią czasu, jego odczuwania i doświadczania.
Bibliografia
Arystoteles, Dzieła wszystkie, t. 3, O duszy. Krótkie rozprawy psychologiczno-biologiczne. Zoologia. O częściach zwierząt, przekł. P. Siwek, Warszawa 1992.
Herling-Grudziński G., Dziennik pisany nocą 1993–2000, t. 3, Kraków 2012.
Husserl E., Wykłady z fenomenologii wewnętrznej świadomości czasu, przekł. J. Sidorek, Warszawa 1989.
Nowik A. M., Zagadnienie pierwszych przyczyn rzeczy w komentarzu św. Tomasza z Akwinu do metafizyki Arystotelesa, Warszawa 2003.
Platon, Dialogi, t. 2, przekł. W. Witwicki, Kęty 1999.
Ricoeur P., Pamięć, historia, zapomnienie, Kraków 2012
Święty Augustyn, Wyznania, przekł. Z. Kubiak, Kraków 2006.
Święty Tomasz z Akwinu, Kwestie dyskutowane o prawdzie, t. 1, przekł. A. Aduszkiewicz, L. Kuczyński, J. Ruszczyński, Kęty 1998.
Zembrzuski M., Pamięć jako zmysłowa władza poznawcza w ujęciu św. Tomasza z Akwinu, Warszawa 2006 [maszynopis].
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).