Idea Paschy w sztuce średniowiecznej
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1154Słowa kluczowe:
pascha, sztuka średniowieczna, Męka i Śmierć JezusaAbstrakt
Badania nad średniowiecznymi przedstawieniami życia Chrystusa koncentrowały się bądź to na ujęciu narracyjnych cykli chrystologicznych, przedstawiających w sposób całościowy, syntetyczny życie i dzieło Zbawiciela, bądź to na wyodrębnieniu z nich cyklu pasyjnego, unaoczniającego Mękę i Śmierć Jezusa. Istnieje jednak w wiekach średnich wyraźny nurt myślowy, który wyodrębniał z cyklu życia Chrystusa sekwencje wydarzeń ostatnich dni jego życia oraz tego, co się wydarzyło po Jego śmierci. Chodzi tutaj o Paschę Chrystusa lub inaczej o Misterium Paschalne. Niniejsze opracowanie ma na celu nie tylko wskazania przykładowych realizacji paschalnych, ale podjęcie próby ich odczytania.Pobrania
Opublikowane
2024-05-06
Numer
Dział
Artykuły
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Dariusz Tabor

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.