Prasa katolicka a polityka. Casus ks. Zygmunta Kaczyńskiego
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.2176Słowa kluczowe:
KAP, agencje prasowe, ks. Zygmunt Kaczyński, media katolickie, politykaAbstrakt
W historii polskich mediów katolickich niemałą rolę odegrała Katolicka Agencja Prasowa (KAP) działająca w latach 1927–1939. Autor artykułu prezentuje polityczny kontekst działalności publicystycznej KAP pod kierownictwem ks. Zygmunta Kaczyńskiego w świetle materiału badawczego zgromadzonego w archiwach watykańskich. Casus ks. Kaczyńskiego wydaje się dobrym punktem wyjścia do dalszej refleksji nad złożonym problemem relacji poglądów politycznych redaktora naczelnego do potrzeby zrównoważonego opisu rzeczywistości. Działalność prasowa domagała się od agencji poruszania tematów o charakterze społecznym i politycznym, ale wyraźnie deklarowane poglądy polityczne jej dyrektora odczytywane były jako wspieranie jednej partii i krytykowanie obozu rządowego. Jak wynika z przytoczonych materiałów źródłowych, nawet w łonie episkopatu nie było jednoznacznej opinii na temat ks. Kaczyńskiego, czego wyrazem są skrajne stanowiska kard. Augusta Hlonda i kard. Aleksandra Kakowskiego.Bibliografia
Arcybiskup – budowniczy i protektor prasy katolickiej. Album ku upamiętnieniu 50-lecia kapłaństwa Jego Eminencji Ks. Dr. Aleksandra Kardynała Kakowskiego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego 1886–1936, Warszawa 1936.
Cieszyński N., W przedostojeństwie purpury kardynalskiej, „Roczniki Katolickie” 6 (1928), s. 440–441.
Gajewski R., Ks. Zygmunt Kaczyński. Kapłan i polityk, Lublin 2013.
Gawlina J., Wspomnienia, oprac. J. Myszor, Katowice 2004.
Kakowski A., Z niewoli do niepodległości. Pamiętniki, Kraków 2000.
Klauza K., Skwierczyński Z., Katolicka Agencja Prasowa, w: Encyklopedia katolicka, t. 8, red. A. Bednarek i in., Lublin 2000, kol. 1082–1083.
Meysztowicz W., Gawędy o czasach i ludziach, Londyn 1983.
Referat prasowy w kancelarii prymasowskiej, „Przegląd Graficzny i Papierniczy” 8 (1927) nr 53, s. 459.
Szczepaniak M., Katolicka Agencja Prasowa – utworzenie i działalność pod kierunkiem ks. Józefa Gawliny, „Polonia Sacra” 19 (2015) 3, s. 177–198, http://dx.doi.org/10.15633/ps.949.
Wilk S., Episkopat Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1918–1939, Warszawa 1992.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.