Odwiedziny domowe jako okazja do głoszenia Ewangelii Chrystusa
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.2384Słowa kluczowe:
odwiedziny domowe, spotkanie, głoszenie Ewangelii, metodologia odwiedzin domowychAbstrakt
Współczesny człowiek jest dumny z różnych osiągnięć cywilizacyjnych, w tym także na poziomie środków i narzędzi międzyludzkiej komunikacji. To wszystko jednak nie zastąpi osobistego spotkania człowieka z drugim człowiekiem. Nie ma wątpliwości, że spotkanie to fundamentalne doświadczenie w budowaniu relacji międzyludzkich. Okazją do takiego spotkania są odwiedziny domowe. W artykule podjęty został temat możliwości głoszenia Ewangelii w sytuacji odwiedzin domowych. W poszczególnych częściach artykułu ukazane zostały miejsca biblijne, które mówią o odwiedzinach domowych z udziałem Jezusa i apostołów. W tym samym kontekście przytoczone zostały przykłady z życia wybranych świętych. W artykule podjęta została także próba określenia metodologii odwiedzin
domowych.
Bibliografia
Britannica, ed. pol., t. 41, Poznań 1997.
Dziwisz S., Świadectwo, Warszawa 2007.
Grzegorz Wielki, Dialogi, tłum. W. Szołdrski, Warszawa 1969.
http://polska.alpha.org/how-to-run-alpha (14.09.2017).
Janowski P., Kolęda, wizyta duszpasterska, w: Encyklopedia katolicka, t. 9, red. A. Bed-
narek i in., Lublin 2002, s. 349.
Kamiński R., Kolęda, w: Leksykon teologii pastoralnej, red. R. Kamiński, W. Przygoda, M. Fiałkowski, Lublin 2006, s. 384–385.
Katolicki komentarz biblijny, red. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, red. nauk. wyd. pol. W. Chrostowski, Warszawa 2001.
Kodeks prawa kanonicznego, przekł. polski, Poznań 1984.
Kopeć J., Collatio, w: Encyklopedia katolicka, t. 3, red. R. Łukaszyk, L. Bieńkowski, F. Gryglewicz, Lublin 1979, s. 540.
Pismo Święte Nowego Testamentu. Dzieje Apostolskie. Wstęp, przekład z oryginału, komentarz, red. E. Dąbrowski, t. 5, Poznań 1961.
Pismo Święte Nowego Testamentu. Ewangelia Według Świętego Łukasza, Wstęp, przekład z oryginału, komentarz, red. E. Dąbrowski, F. Gryglewicz, t. 3, cz. 3, Poznań–Warszawa 1974.
Skrok D., Stół Pański, w: Encyklopedia katolicka, t. 18, red. E. Gigilewicz i in., Lublin 2013, s. 994–995.
Słownik języka polskiego, red. W. Doroszewski, Warszawa 1966.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.