Poświęcić swoje życie dla innych. Ofiara Edyty Stein, Laury Vicuñi i nazaretanek z Nowogródka
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.2622Słowa kluczowe:
ofiara, modlitwa, heroizm, poświęcenieAbstrakt
Celem artykułu było przedstawienie trzech historii wyniesionych na ołtarze kobiet, które poniosły śmierć, ofiarowując swoje życie za innych. Zwrócono jednakże uwagę nie tyle na samą ofiarę, ile jej gotowość. Wzorem takiej postawy niewątpliwie był patriarcha Abraham. Błogosławiona Laura, Święta Edyta i Błogosławione Nazaretanki w trosce o swoich bliskich prosiły na modlitwie o to, aby mogły ponieść cierpienia w określonych intencjach, nie wiedząc, jak miałoby to wyglądać. Kiedy jednak przyszedł czas na wypełnienie obietnicy, wszystkie potwierdziły je czynem.
Bibliografia
Chrostowski W., Bohaterowie wiary Starego Testamentu, Kraków 1992.
Czapliński B., Nasi orędownicy, https://prasa.wiara.pl/doc/895584.Nasi-oredownicy (28.06.2018).
Jaklewicz T., Niewygodna święta, „Gość Niedzielny” 2017 nr 32, s. 19.
Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Vita consecrata, Rzym 1996.
Krzyszkowski M., Dzieci Pana Boga. Cudowne historie, Kraków 2015.
Łoziński B., Kamilianie w: Leksykon zakonów w Polsce. Informator o instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, red. B. Łoziński, Warszawa 2009.
Mazgaj S., Bł. Laura Vicuna, „Nie samym chlebem…” 2010 nr 54, s. 7–8.
Podlejski Z., Sól ziemi i światłość świata. Święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II, t. 2: (1985-1988), Kraków 1999.
Polak G., Wielka księga świętych, Kraków 2013.
Sicari A., Nowe portrety świętych, Warszawa 2007.
Św. Teresa Benedykta od Krzyża [Edyta Stein], Dzieje pewnej rodziny żydowskiej, Kraków 2005.
Wojtatowicz N., Gniazdo aniołów. Opowieść o nazaretankach z Nowogródka, Warszawa 2015.
Wójtowicz M., Święci z charakterem, Kraków 2012.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).