Ekologiczna odpowiedzialność klasztorów benedyktyńskich: studium trzech przypadków (Plankstetten, Andechs i Gut Aich)
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.2168Słowa kluczowe:
benedyktyni, ekologia, ekonomia, energia, duchowośćAbstrakt
Artykuł prezentuje praktyczny wkład trzech benedyktyńskich klasztorów w zintegrowaną ekologię, propagowaną przez Franciszka w encyklice Laudato si’. Bazując głównie na materiałach zawartych na stronach internetowych tych klasztorów, można zaobserować szczególny i ważny związek między współczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi a działalnością duszpasterską. Wszystko to wynika ze zrównoważonej benedyktyńskiej duchowości, w której liturgia i życie wspólnotowe łączą się poprzez osobistą modlitwę i czytanie Biblii. Po rozważeniu motywacji poszczególnych klasztorów do ich działań ekologicznych rozpatrzono konkretne ich dziedziny, takie jak samowystarczalność, energię i ogrodnictwo.Bibliografia
Ecologia e liturgia, ed. A. N.Terrin, Padova 2003.
Green Monasticism, A Buddhist-Catholic Response to an Environmental Calamity, eds. D. W. Mitchell, W. Skudlarek OSB, New York 2010.
http://andechs.de/de (30.12.2016).
http://www.klosterheilkunde.com/index.php (30.12.2016).
http://www.kloster-plankstetten.de/html/okologie.html (30.12.2016).
https://www.europakloster.com/garten-forst/ (30.12.2016).
https://www.oekolandbau.de/verbraucher/demonstrationsbetriebe/demobetriebe-im-portraet/bayern/klostergut-plankstetten/ (30.12.2016).
Mallarach J. M., Corcó J., Papayannis T., Christian monastic communities living in harmony with environment: a noverview od positive trends and best practices, “Studia Monastica” vol. 56 (2014) fasc. 2, p. 353–391.
Pannikar R., Blessed Simplicity. The Monk as Universal Archetype, The Seabury Press, New York 1982
Sawicki B., Una glossa monastica alla lettera enciclica „Laudato si’” del papa Francesco, “Studia Monastica” 57 (2015) 2, p. 423-434.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.